Собственици на апартаменти в блокове 18 и 19 в ямболския квартал „Райна княгиня" търсят съдействието на общинските съветници да се преместят в други райони на града. Съществува реална опасност тези блокове да последват съдбата на печално известния блок 20.

Двата блока  се намират на не повече от сто метра от съборения вече 20-ти блок.Обитателите им, предимно роми не стопанисват добре апартаментите си и рушат общите площи. Ромите пък от палатковия лагер, бивши обитатели на 20-ти блок, допълнително усложняват ситуацията с набезите си - крадат дървената дограма  и замърсяват района.

Всеки може да чупи . И аз мога да чупя, и другите хора също могат, като няма работа какво да направят хората. Няма сърдене,това е положението, смята Асен Иванов.

Дърва се секат, една тераса начупиха, хвърлят боклуците отзад, жалва се Мима Алексиева.

Малцината българи в двата блока са готови да оставят жилищата си и да плащат наем в общински апартаменти само и само да не съжителстват с ромите. Жените и децата се страхуват да излизат сами навън, защото често стават жертва на ромски атаки. Доскорошните обитатели на злополучния блок 20 нападали без причина и замеряли с камъни всеки, който срещнат по пътя си.

Няколко от собствениците на жилища в двата блока са внесли оплаване в общината.

Ние молим общината да направи една замяна с общинско жилище, обясни Йордан Йорданов.

Не съществува такава  възможност, изрично  в Закона за общинската собственост е упоменато кои са случаите, в които е възможна такава замяна. Това са си частни жилища, обясни Антон Кабрански- секретар в Община Ямбол.

Проблемът ще бъде обсъден на заседание на Общинския съвет в града следващата седмица. Ако разграбването и разрушаването на двата блока продължи в същото темпо, скоро и те ще последват съдбата на съборения вече блок 20. А дали тогава общината ще намери законов начин да осигури общински жилища, в които хората да живеят спокойно, предстои да видим.