Шумен все още е на студено заради дългове на местния ТЕЦ. От кризата с парното страдат около две хляди домакинства, няколко училища и детски градини. Общинският съвет обсъжда проблема на извънредно заседание.
Преди година в шуменският ТЕЦ влезе външен инвеститор
Срещу залог от 100% на общинските акции в дружеството, той трябваше да поеме дълга на ТЕЦ-а към „Булгаргаз" и осигуряването на отопление за абонатите. Това обаче до момента не се е случило, констатираха общинските съветници.
От кметската администрация обявиха, че 18-те месеца срок за изпълнение на ангажиментите по договора изтичат през май догодина, но според юристи имало правни основания той да бъде прекратен предсрочно, заради неизпълнение.
„Затова аз ще предложа и ще настоявам да поемат заплатената електроенергия през месеците ноември и декември до старта на отоплителния сезон за своя сметка”, закани се кметът на Шумен Красимир Костов.
От ръководството на ТЕЦ-а обаче твърдят, че изпълняват договора си,
но това зависело и от монтажа на когенерационните мощности, който се бавел.
„Няма неизпълнение, дълговете са поети. Надявам се в най-скоро време да има парно”, заяви Димитър Зайков, изпълнителен директор на ТЕЦ – Шумен.
Междувременно от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране обявиха, че може да отнемат лицензията на ТЕЦ-а, а от ръководството успокояват, че за момента не са предприети такива стъпки.
На 20 декември съдът в Шумен ще гледа делото за обявяване на несъстоятелността на ТЕЦ-а, заведено по искане на „Булгаргаз".