С промяна на времето масовите заболявания като остеоартрозата (популярно наричани шипове) и равматоидния артирит, веднага напомнят за себе си. Ревматологът д-р Любомир Маринчев обяснява:

"При ревматоидния артрит основният проблем във връзка с влажното време е ставно-възпалителният процес и обострянето на ставните прояви - засилване на сковаността, ограничаване на ставното движение, болката, която също се засилва, трудно се придвижват, трудно се обслужват в къщи".

Ревматоидният артрит е болест на активната творческа възраст. Засяга хората на възраст между 45-50 години.

"Аз лично съм имал пациенти, музиканти, които свирят с цигулка. Използват фините движения на ръцете. Когато са болни от ревматоиден артрит, не могат да изпълняват своите професионални задължение. Същото е при работа с компютър, боравене с мишката с клавиатурата. Това силно ги затруднява. Разбира се, че има възможност да се спре процеса. Особено в днешно време има продукти, които могат да излекуват това нещо. Да спрат този процес. Да подобрят състоянието така, че пациентът да се чувства комфортно", отбелязва д-р Маринчев.

Физиотерапията и гимнастиката намират място в поддържане обема на движение на засегнатите стави. "Гимнастика при възпалителни ставни заболявания е разрешена, когато болестта не е активна, т.е. няма болки, няма скованост. Тогава по този начин мускулите се тренират и на практика няма да атрофират", обяснява ревматологът.

"Когато болният има болки, когато ставите са възпалени, той трябва да бъде в покой. Възпалената става трябва да почива. Болният да се вслушва в това, което ние говорим. Защото много болни обещават, че ще изпълняват, но не го правят и това е една от причините да се влошават", допълва още д-р Маринчев.

Като профилактична мярка ревматолозите препоръчват при студено и влажно време да се носят топли дрехи, шапки, ръкавици и шалове. Това е единственият начин да се  предотврати влиянието на студовия фактор върху хроничните заболявания.