През последните 18-20 години температурата в българските градове се е повишила с 1,2 до 2,5 градуса. Периодът на снегозадържане е намалял с 40 процента, а количествата на валежите са спаднали с 30 на сто. Това сочат данни на "Коалиция за климата - България",представени на форум за участието на бизнеса в зелени проекти.

В резултат на човешката дейност и промените в климата близо 13 на сто от гората у нас е изгубена за последните 15 години, а 7 пъти са се увеличили пожарите, посочи Венелина Величкова от организацията.

Сред посочените климатични промени, които вече се наблюдават у нас са резките засушавания през лятото и намалените снеговалежи. Според прогнози на БАН до 2050 г. в цяла България климатът ще бъде субтропичен.

През последното десетилетие броят на природните бедствия се е увеличил с 60 на сто в сравнение с предходното, променено е количеството и азпределението на валежите, повишава се морското равнище.

Основните замърсители са от сферата на енергетиката, транспорта и индустрията. На форума бяха представени практики на световни компании, които са инвестирали много средства в опазването на околната среда. Известна френска фирма за бутилиране на минерална вода решава, че намаляването на замърсяването с нитрати от селскостопанската дейност ще преустанови опасността от замърсяване на водата. Те разработват схема за плащане, така че да мотивират фермерите да променят използваните от тях селскостопански практики.

Разходите, направени от фирмата възлизат на  над 24,25 млн. евро за първите седем години от прилагането на схемата. Това прави средна цена от 1,52 евро на м3 произведена бутилирана минерална вода.