След 24-часова сесия при закрити врати, участниците в конференцията за климата в Дърбан, Южна Африка, са постигнали компромис, с който, може би, ще бъде предотвратен провалът на преговорите и неминуемото бездействие до края на 2012 г., когато изтича действието на Протокола от Киото, предадоха световните агенции.

За пробива съобщи пред делегатите, без да навлиза в подробности, южноафриканският външен министър и председател на конференцията Майте Нкоана-Машабане. Тя заяви, че пакетът от четири документа, които ще бъдат обсъдени и предложени за одобрение по-късно днес, представлява несъвършен компромис, но отразява дългогодишни преговори по проблеми, затормозяващи усилията на ООН за борба с климатичните промени. Решенията на конференцията не се подлагат на гласуване, а се взимат с консенсус.

Първият документ в обем над 100 страници ще вдъхне нов живот на Протокола от Киото, чиито цели за ограничаване на въглеродните емисии изтичат догодина и важат само за индустриалните държави.

Вторият документ призовава Китай и Индия – големи замърсители с парникови газове, които не попадат под Протокола от Киото, да приемат в бъдеще законово обвързващи цели за съкращаване на емисиите.  

Третият документ уточнява структурата и управителните органи на Зеления климатичен фонд, който ще получава и преразпределя милиарди долари за бедните страни, за да могат те да се адаптират към променящите се климатични условия и да се преориентират към нисковъглеродна икономика.

Последният документ от над 50 страници излага правилата за наблюдение и проверка на съкращаването на емисиите, опазването на горите, трансфера на чисти технологии за развиващите се страни, както и множество технически въпроси.